Kategorie
Kruszec
Cena
Szerokość obrączki
Kamienie boczne
Próba
Aktywne filtry
Obrączka ślubna – to według definicji słownikowej, platynowy, złoty lub srebrny pierścień, symbol związku małżeńskiego dwóch osób. Ale przecież obrączki ślubne nie są po prostu jednymi z wielu przedmiotów, jakie otaczają nas na co dzień. Wiąże się z nimi niezwykle dużo emocji i bogata symbolika.
W zależności od danej kultury i miejsca na świecie obrączka ślubna może być noszona na innym palcu. W większości krajów europejskich jest to palec serdeczny lewej ręki. W Niemczech – palec serdeczny ręki prawej. Wiele osób nigdy nie zdejmuje obrączki, nosząc ją zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Po jej usunięciu po latach często pozostaje ślad.
Tradycyjne czy nowoczesne? Odziedziczone po rodzicach lub dziadkach czy zupełnie nowe? Z jakiego kruszcu? Z napisami czy bez? Ze zdobieniami? A może ze szlachetnymi kamieniami? Stojący przed wyborem obrączki ślubnej narzeczeni zadają sobie wiele pytań. Cena najczęściej nie gra roli. Obrączki na ślub to przecież jedne z najważniejszych przedmiotów, które zawsze ma się przy sobie, nawet jeśli zdejmuje się je czasami z palca.
Tradycja wymieniania przez nowożeńców prostych żelaznych obrączek sięga starożytnej Grecji. Kontynuowana była następnie w starożytnym Rzymie. Obrączki traktowane były już wówczas jako dowód lojalności, symbolizowały również dobra wnoszone przez małżonków do związku. Tradycja zachowała się w chrześcijańskiej Europie, przetrwała w średniowieczu i kontynuowana jest do dziś.
W czasach średniowiecznych obrączkę najczęściej noszono na palcu prawej dłoni. Dopiero od szesnastego i siedemnastego wieku obyczaj ten zmieniono i odtąd obrączka coraz częściej trafiała na palec dłoni lewej – obyczaj ten zyskiwał na popularności przede wszystkim we Francji, w Wielkiej Brytanii. W Hiszpanii (z wyjątkiem Katalonii), Grecji, na Węgrzech, w Meksyku, Polsce czy Rosji nadal nosi się ją na palcu serdecznym dłoni prawej. Na lewej ręce nosi się obrączkę ślubną m.in. w państwach takich jak: Francja, Belgia, Irlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Czechy, Słowacja, Włochy, Słowenia, Turcja, Brazylia, Egipt, Iran, Meksyk, USA i Kanada. W Holandii katolicy noszą obrączkę na lewej ręce, a protestanci na prawej. Wymiana obrączek znana jest stosunkowo od niedawna. Pojawiła się dopiero w dziewiętnastym wieku. Do tego czasu obrączka była zwykle tylko jedna – ta, którą mężczyzna zakładał na palec żonie. Zwyczaj ten utrzymywał się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie aż do dwudziestego wieku, kiedy obrączki zaczęli nosić również mężowie.
Z biegiem lat obrączka stała się przedmiotem mody. Z sezonu na sezon zmienia się dziś jej styl i wygląd. Jedno pozostało raczej niezmienne: obrączka nie posiada „oczka” charakterystycznego dla pierścionka. Jednak pozostałe elementy: zdobienia, rodzaj kruszcu, szerokość i grubość ulegają zmianie. Obrączka może być cienka albo nawet bardzo cienka (co często jest pochodną faktu, że rodzice, pragnąc przekazać swoją obrączkę dzieciom, przecinają ją na pół lub na więcej części). Może też być bardzo szeroka. Obrączki mogą się różnić kształtem w przekroju: mogą przyjmować kształt półkuli, prostokąta czy trapezu. Rodzaj użytego do wytworzenia obrączki kruszcu także zależy od panującej mody. Nie inaczej jest w przypadku koloru i łączenia różnego rodzaju materiałów. Obrączka może być jedno- lub wielokolorowa. Do jej wytworzenia najczęściej używane jest złoto. Jednak jego rodzaj nie jest ściśle określony: może to być złoto żółte, białe czy różowe. Równie popularne są platyna lub srebro. Niekiedy obrączki zdobione są diamentami, rubinami, szmaragdami lub szafirami, jednak uważa się, że tego rodzaju obrączki są przeznaczone tylko dla kobiet. Obrączki różnią się od siebie kształtem i stylem również w zależności od kultury. Na bizantyjskich obrączkach widniały na przykład przedstawienia Chrystusa jednoczącego pannę młodą i pana młodego.
Obrączki najlepiej obejrzeć w sklepie stacjonarnym i przymierzyć, zanim dokona się ostatecznego wyboru. Jednak nowocześni narzeczeni coraz częściej, zanim udadzą się do sklepu, zaglądają do internetu, by odnalazłszy tam sklep internetowy oferujący obrączki ślubne przyjrzeć się proponowanym modelom. Wirtualny jubiler pomoże w podjęciu decyzji. Szukasz pięknych obrączek na ślub? Sklep internetowy jubiler-korn.pl ma w swojej ofercie pełen wachlarz różnorodnych obrączek ślubnych. Przy każdym produkcie znajduje się cena. Siedzibą jubiler-korn.pl jest Lublin. Wstępnego wyboru obrączek można dokonać online, jednak zawsze warto udać się do sklepu stacjonarnego, gdzie jubiler pomoże przyszłym małżonkom w dokonaniu właściwego wyboru. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w sklepie P.Z. KORN, adres: ul. Tomasza Zana 19, Lublin.