Rodzaje szkieł stosowane w zegarkach

Wysłany dnia:

Kategorie: Porady zegarkowego eksperta

Rodzaje szkieł stosowane w zegarkach

Aby powiedzieć coś o szkłach jakie stosowane są przez producentów zegarków na całym świecie dobrze znaleźć jakiś punkt odniesienia. Idealnie się do tego nadaje dziesięciostopniowa skala twardości minerałów F. Mohsa. Określa ona w sposób porównawczy odporność na zarysowania minerałów i materiałów syntetycznych przez inne minerały i materiały. To przede wszystkim te właściwości są głównym wyznacznikiem jakości szkła.

Zegarki są wyposażone w różne rodzaje szkieł, a ma to związek głównie z ich ceną, jak również z przeznaczeniem i właściwościami, jakie chcemy, aby posiadał zegarek. Stąd przy zegarku eleganckim, jeśli zależy nam żeby dłużej wyglądał jak nowy, doskonale sprawdza się szkło szafirowe, z kolei przy zegarku typowo wyczynowym, który będzie narażony na częste wstrząsy i upadki najlepszym rozwiązaniem będzie szkło mineralne.

Obecnie największe znaczenie przy doborze szkła ma czynnik ekonomiczny. W tanich zegarkach najczęściej używa się szkieł plastikowych, zwanych również hesalitowymi. Do większości modeli tzw. średniej klasy stosuje się już najbardziej popularne szkła mineralne, wśród których wyróżniamy dwa rodzaje: zwykłe i specjalnie utwardzane typu Hardlex. Do produkcji droższych zegarków, najbardziej renomowanych i prestiżowych marek wykorzystuje się szkła szafirowe. Są one najdroższe w produkcji, a zarazem posiadają najlepsze właściwości optyczne,zwłaszcza jeśli są wyposażone w tzw. powłokę anty refleksyjną.

 

Poniżej krótka charakterystyka poszczególnych szkieł:

 

SZAFIROWE (SAPPHIRE) – jest to szkło wytwarzane na bazie tlenku aluminium. Bardzo odporne za zarysowania, można je zarysować jedynie materiałami i minerałami, które odpowiadają twardości diamentu. Szkło szafirowe spośród wszystkich wymienionych szkieł posiada najlepsze właściwości optyczne. Bardzo często w droższych modelach występuje również z powłoką antyrefleksyjną, która sprawia, że na szkle nie widać refleksów świetlnych, jest ono niemal idealnie przezroczyste. Szkło szafirowe jest jednak o wiele bardziej kruche w porównaniu do szkieł mineralnych. Przy upadku lub uderzeniu może pokruszyć się na drobne kryształki. W skali Mohsa otrzymały od 8 do 9 punktów.

 

MINERALNE UTWARDZANE typu HARDLEX – są to specjalne szkła mineralne z powierzchniowym utwardzeniem. Nie jest ono tak odporne na zarysowania jak szkło szafirowe,natomiast jest bardziej sprężyste, co oznacza, że bardzo ciężko je zbić. W skali Mohsa otrzymały 7 punktów.

 

MINERALNE (MINERAL) – wykonywane na bazie krzemu, są dużo twardsze i bardzie wytrzymałe niż szkła hesalitowe, lepiej znoszą uderzenie w przeciwieństwie do szkieł szafirowych,ale da się je zarysować. Przy niekontrolowanym upadku lub uderzeniu takie szkło prędzej pęknie niż rozsypie się w drobny mak, w związku z tym częściej stosowane są w zegarkach typowo sportowych np. linia G-Shock w Casio. W skali Mohsa otrzymały 4 do 5 punktów.

 

HESALITOWE (PLASTIKOWE) – wykonane jest z oczyszczonego i utwardzonego polipropylenu. Najmniej odporne na zarysowania i uszkodzenia szkła. Ich podstawową zaletą jest o, że przy niezbyt głębokich zarysowaniach można je szybko i łatwo wypolerować pastą polerską.Poza tym są tanie i łatwo można je wymienić, nie narażając się na wysokie koszty. Stosowane są w najtańszych zegarkach, mniej renomowanych producentów. W skali Mohsa otrzymały 1 punkt.