Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

NA KTÓREJ RĘCE NOSI SIĘ PIERŚCIONEK ZARĘCZYNOWY?

Pierścionek zaręczynowy jest marzeniem niejednej kobiety. Oznacza on zwykle rychłe zamążpójście. Białą suknię, welon, złotą obrączkę czy huczne wesele. Jest zapowiedzią wspólnego małżeńskiego życia. 

Co mówi tradycja

Mężczyzna, oświadczając się wybrance swego serca, zastanawia się pewnie, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przybliżyć nieco historię pierścionka zaręczynowego.

Od dawna uważany jest ona za symbol wieczności, przynależności (do kogoś lub czegoś, np. rodu) i wierności. Tradycja wręczania kobietom pierścionka na znak gorącego uczucia pochodzi ze starożytności. W dawnym Egipcie mężczyźni wręczali swym ukochanym pierścionki druciane, następnie brązowe i złote. Już wtedy uważano mały krążek za symbol nieskończoności. Miał zapewnić zakochanym trwałość uczucia. 

Pierścionek był symbolem zaręczyn także w starożytnej Grecji. Zakładano wtedy pierścionki na serdeczny palec lewej ręki, wierząc, że ma on niecodzienną moc dzięki połączeniu żyły palca z sercem. Zwyczaj ten był zarezerwowany jedynie dla osób majętnych. Do dzisiaj w wielu krajach tradycja noszenia pierścionka na lewej ręce istnieje. 

W starożytnym Rzymie kobiety otrzymywały dwa pierścionki – żelazny na co dzień i złoty na wyjątkowe okazje. W średniowieczu kobiety były obdarowywane pierścionkami z szafirem, który według podań, miał zmieniać kolor w przypadku niewierności kobiety. 

W XIII wieku papież Innocenty III ogłosił oficjalne zaręczyny. Ślub nie mógł być odtąd zawierany bezpośrednio po zaręczynach. Musiało upłynąć trochę czasu, tak aby narzeczeni mogli się lepiej poznać. 

Pierścionek z diamentem

Popularność pierścionka zaręczynowego zyskała na sile w XV wieku, gdy austriacki arcyksiążę Maksymilian oświadczył się Marii Burgundzkiej i wręczył jej złoty pierścionek z brylantem. 

Ważne jubilerskie wydarzenie wiąże się także z rokiem 1886, kiedy to amerykańska firma Tiffany & Co. wypuściła na rynek pierścionek zaręczynowy,                  w którym mieniący się  w świetle diament opleciony był sześcioma złotymi ząbkami. 

Co kraj, to obyczaj

Na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy w krajach na całym świecie? W większości państw pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu lewej ręki (bliżej serca). Taki zwyczaj panuje między innymi w USA, Afryce i Kanadzie. Na prawej ręce noszą pierścionek zaręczynowy Japonki, Rosjanki i Niemki. Na Węgrzech kobiety dostają od ukochanego obrączkę, którą w dniu ślubu przekładają               z ręki lewej na prawą. W Skandynawii kobiety nie otrzymują pierścionka zaręczynowego, ale obrączkę, którą noszą na lewej ręce do dnia ślubu. Wtedy otrzymują kolejną. 

Czy w naszym kraju nosi się pierścionek zaręczynowy także na lewej ręce? W Polsce kobiety noszą pierścionki zaręczynowe na prawej ręce, na co miały wpływ uwarunkowania historyczne. W 1864 roku, po klęsce powstania styczniowego, kobiety, które utraciły swych ukochanych, zaczęły przekładać pierścionki z ręki lewej na prawą (na prawej ręce obrączki nosiły tylko wdowy). Stało się tak na znak narodowej żałoby. 

Pierścionek, ślub i co dalej

A więc oświadczając się, mężczyzna zakłada pierścionek zaręczynowy swej ukochanej na serdeczny palec prawej ręki. Do dnia ślubu kobieta dumnie go na nim nosi. Można powiedzieć, że pierścionek zaręczynowy „przygotowuje” obrączce miejsce. 

W momencie, kiedy na palcu pojawia się obrączka, kobieta może:

  • Przełożyć pierścionek zaręczynowy na lewą stronę, na palec serdeczny.

  • Pozostawić pierścionek na swoim miejscu, a więc na serdecznym palcu prawej ręki, wraz z obrączką (co nie zawsze jest wygodne).

  • Zawiesić pierścionek na łańcuszku i nosić go na szyi lub przy bransoletce.

Jaki pierścionek wybrać

Warto dobrze zastanowić się nad tym, jaki pierścionek najbardziej pasowałby do 

naszej wybranki. Tym bardziej, że staje się on cenną pamiątką na całe życie i odsyła 

małżonków do miłych wspomnień. 

Na rynku można obecnie spotkać różnego rodzaju wzory pierścionków zaręczynowych. Można wybierać w oryginalnych, zróżnicowanych i nowoczesnych modelach. 

Najczęstszym wyborem, jeśli chodzi o pierścionek zaręczynowy, jest:



Można podarować swej wybrance także pierścionek zaręczynowy z

 czarnym brylantem, akwamarynem , ametystem czy topazem. Wszystko zależy od pomysłu i upodobań kupującego.



Pamiątka na całe życie

Pierścionek zaręczynowy pełni określone funkcje – przypomina o miłości

Łączącej przyszłych małżonków, ale także zdobi dłoń kobiety. Istotne więc, żeby decyzja o wyborze małego złotego krążka była dobrze przemyślana. 

Podsumowując nasze rozważania, na którą rękę zakłada się pierścionek zaręczynowy, warto sobie uświadomić, że poza teoretyczną wiedzą ważniejsze są indywidualne upodobania i gust przyszłej panny młodej.