KOLEKCJA

KOLEKCJA

Cena

Cena

Dostępność

Dostępność

Czystość

Czystość

Kruszec

Kruszec

Kamień

Kamień

Kamienie boczne

Kamienie boczne

Gramatura

Gramatura

Masa kamienia

Masa kamienia

Masa kamieni bocznych

Masa kamieni bocznych

Próba

Próba

Rozmiar

Rozmiar

Pierścionki zaręczynowe: oryginalne i nowoczesne, a może klasyczne i tradycyjne? 

Ofiarowanie pierścionka zaręczynowego wiąże się z zawarciem uroczystej umowy, na mocy której mężczyzna i kobieta deklarują sobie wzajemnie, że chcą w bliższej lub dalszej przyszłości zostać małżeństwem. 

Pierścionki zaręczynowe to najczęściej przedmioty bardzo wartościowe – zarówno ze względu na ich wartość handlową, jak i walor sentymentalny. Często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Ale nie jest to regułą. Pierścionek zaręczynowy może być zarówno tradycyjny, stworzony według klasycznych wzorów, jak i nowoczesny, odnoszący się w swoim wzornictwie do najnowszych trendów w jubilerstwie. 

W krajach zachodnich pierścionki zaręczynowe są najczęściej oferowane przez mężczyzn i noszone przez kobiety. Ale w wielu kulturach pierścionki zaręczynowe spotkać można także na palcach męskich. Po ślubie pierścionek zaręczynowy można nosić razem z obrączką.

Pierścionek zaręczynowy z brylantem

Brylant to inaczej diament, który został oszlifowany według odpowiednich reguł. Specjalny szlif intensyfikuje połysk i grę światła wewnątrz kamienia. Dlatego właśnie pierścionek zaręczynowy z brylantem to dzisiaj z pewnością wyraz najbardziej gorących uczuć i idealny podarunek zaręczynowy dla przyszłej małżonki. Obecnie stosowany szlif diamentów został opracowany na początku dwudziestego wieku. Tradycyjnie składa się z 58 lub 57 fasetek. Nazwa w ten sposób oszlifowanego diamentu pochodzi z języka francuskiego, od słowa „briller” oznaczającego „błyszczeć”. 

Pierścionek zaręczynowy z cyrkonią

Pierścionek zaręczynowy z cyrkonią doda splendoru i blasku każdej kobiecie, która będzie go nosić na palcu. Otrzymać taki podarunek od ukochanego mężczyzny to marzenie niejednej młodej kobiety. Cyrkonia to inaczej dwutlenku cyrkonu, kamień nie posiadający swojego odpowiednika w przyrodzie, jednak tak piękny, że może śmiało konkurować z najpiękniejszymi kamieniami szlachetnymi pochodzącymi z naturalnych źródeł.

Pierścionek zaręczynowy z diamentem

Pierścionek zaręczynowy z diamentem to klasycznie piękny podarunek dla przyszłej małżonki. Diamenty to kamienie bardzo cenne, mające długą i bogatą historię. Pożądane na wszystkich kontynentach, ze względu na swoje piękno i wysoką wartość. Aż do osiemnastego wieku jedynym dostawcą diamentów były Indie. Później złoża diamentów odkryto w Brazylii, kilkadziesiąt lat po tym fakcie także w Afryce Południowej. Jak cenne są te kamienie niech świadczy fakt, że najazd ich poszukiwaczy na te ziemie, zamieszkałe wówczas przez potomków Holendrów, doprowadził do wybuchu konfliktu zbrojnego zwanego wojną burską. 

Pierścionek zaręczynowy ze szmaragdem

Szmaragd jest obok diamentu, szafiru i rubinu jednym z czterech kamieni szlachetnych. Słowo szmaragd pochodzi od łacińskiego smaragdus, zniekształcenia perskiego słowa zamarat, które oznacza „serce z kamienia”. Podobnie jak w przypadku innych metali i kamieni szlachetnych, również i ze szmaragdem wiążą się liczne mity i legendy a także przekazy historyczne. Wspominano o nim w starożytnym Babilonie, gdzie był używany jako waluta. W starożytnym Egipcie nad Morzem Czerwonym istniały kopalnie szmaragdu, z których wykonywano biżuterię. O szmaragdzie pisali w starożytności autorzy tacy jak Herodot i Pliniusz Starszy nie tylko wspominając o szmaragdach zdobiących biżuterię, ale także opisując posągi, kolumny czy obeliski wykonane z tego kamienia. 

Pierścionki z rubinami

Rubin to wysoko ceniony kamień szlachetny, odmiana korundu, o długiej i niezwykłej historii. Starożytni uważali go za antidotum przeciw truciznom, dżumie, za środek na zmartwienia i przeciwko złym myślom. Od chwili swojego odkrycia uważany jest za kamień niezwykle cenny. Również i dziś może okazać się droższy niż diament tej samej wielkości. Wiąże się z nim wiele legend a także autentycznych przekazów. Marco Polo w swoim dziele „Opisanie świata” opowiada, że został wysłany przez Wielkiego Chana w delegacji do króla Cejlonu, aby ofiarować mu wartość miasta za posiadany przez króla rubin, „długi na piędź, gruby jak ramię męża, czerwony jak ogień, rzucający najpiękniejszy na świecie blaski i nie mający żadnej plamki”. Rubin musiał być wyjątkowej urody, jednak mimo tych wszystkich zalet transakcja nie doszła do skutku.

Pierścionki z szafirami

Szafir to jeden z wysoko cenionych kamieni szlachetnych najczęściej o barwie niebieskiej – szafirowej. Istnieją jednak również szafiry różowe, zielone, żółte, fioletowe i inne, w tym także bezbarwne. Odcień różowo-purpurowy lub różowo-pomarańczowy jest najrzadszy i najbardziej poszukiwany. Inne niż niebieski kolory szafir zawdzięcza śladowymi ilościom zabarwiających go pierwiastków takich jak żelazo, tytan, chrom, wanad czy magnez. Najsłynniejszy pierścionek z szafirem to oczywiście zaręczynowy klejnot księżnej Diany z 12-karatowym cejlońskim szafirem osadzonym w 18-karatowym białym złocie z 14 diamentami. Co ciekawe, klejnot został wybrany przez Lady Di z katalogu, co było naruszeniem królewskiej tradycji, zgodnie z którą tego typu ozdoby wykonywano na zamówienie. Pierścionek Diany został wykonany przez królewskiego jubilera na wzór szafirowej broszki z 1840 roku, którą książę Albert zamówił dla królowej Wiktorii.

Aktywne filtry